Jak mierzyć efektywność logistyki

Jak mierzyć efektywność logistyki?

Jak mierzyć efektywność e-logistyki? Można liczyć, ile pracownikowi zabiera przygotowanie SKU do wysyłki. Można liczyć liczbę paczek i zestawiać z liczbą pracowników na zmianie. Można sprawdzać, jak szybko paczki wychodzą, ile było pomyłek, ile udało się spakować linii produktu na godzinę. Wzrasta skala zwrotów, które bywają nadużywane przez klientów.

Jak mierzyć efektywność w logistyce

Zainteresowany współpracą logistyczną?

Sprawdź ofertę naszych usług logistycznych.

Liczba wysyłek na pracownika lub na godzinę.

Można mierzyć wydajność pakowania poszczególnych pracowników. Można też mierzyć efektywność całego systemu przygotowania zamówień. To miernik syntetyczny który uwzględnia poprzednie etapy przygotowania zamówienia. 

Skala pomyłek.

Dużo błędów to efekt pośpiechu, czasem nieuwagi. A to zachowania, które zwiększają wydajność kosztem dokładności, więc warto mierzyć je łącznie.

Przyjmowanie zwrotów.

Jeśli firma mierzy efektywność nie uwzględniając zwrotów, nikt nie będzie chciał się nimi zająć. Zwroty są pracochłonne, uciążliwe, wymagają dodatkowych operacji, jak choćby ocena stanu, czasem wyszukanie zamówienia, do którego jest przypisany ten zwrot. Tu trzeba wygospodarować czas pracowników i mierzyć jego wykorzystanie licząc zwroty osobno.

Szybkość realizacji wysyłek.

Wiele firm obiecuje dostawę tego samego dnia, kiedy zostało złożone zamówienie. Dlatego warto sprawdzać, które wysyłki wyszły tego samego dnia i do której godziny były złożone. Badając ten parametr warto podejść analitycznie i liczyć, ile linii jest zbieranych na minutę. Bez tej wydajności bowiem nie da się osiągnąć krótkiego czasu wydania zamówienia.

Liczba przygotowanych linii (SKU) i sztuk.

Najlepszy parametr do mierzenia wydajności. Trzeba tylko zdyskontować liczbę sztuk na SKU (linię), gdyż zbieranie kilku sztuk z jednej lokalizacji zmniejsza wydajność. Na szczęście ta liczba sztuk zwykle jest niewielka. Klienci rzadko kupują w jednym zamówieniu więcej niż 2 sztuki tego samego SKU, więc wpływ ilości sztuk jest pomijalnie mały.

Skontaktuj się z nami